Koncert papieski - 10 października 2010.

Wydarzeniem kulturalnym drugiej niedzieli października 2010 roku w Płocku stał się wieczorny koncert w bazylice katedralnej. Zwieńczył on miejskie obchody X Dnia Papieskiego, a zarazem zainaugurował XXV Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w diecezji płockiej.

Wykonawcami podczas występu byli pianista Stanisław Drzewiecki, Płocka Orkiestra Symfoniczna, oraz chór "Minstrel" Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Całości dyrygował Wojciech Rodek. Konferansjerem był ks. Andrzej Leleń.

Gala rozpoczęła się wykonaniem uwertury do opery Karola Kurpińskiego „Dwie Chatki”. Następnie przy fortepianie umieszczonym nieopodal prezbiterium pojawił się 23-letni Stanisław Drzewiecki, jeden z najbardziej znanych pianistów na świecie, który wykonał „Koncert fortepianowy e-moll”. Licznie zgromadzeni w katedrze goście nagrodzili jego grę oklaskami na stojąco, młody pianista odwdzięczając się wykonał dwa bisy.

Ostatnim akcentem wieczoru był wspólny występ chóru Małachowianki i Płockiej Orkiestry Symfonicznej, którzy brawurowo zaprezentowali fragment (Kyrie, Gloria i Agnus Dei) z Mszy F-dur Józefa Elsnera. Warto wspomnieć, że Małachowiacy utworu uczyli się podczas wakacyjnego wyjazdu na Słowacji. Chór tradycyjnie został przygotowany przez Sławomira Gałczyńskiego i Elizę Łochowską.

Po długich owacjach głos zabrał obecny na koncercie biskup płocki Piotr Libera, który w ciepłych słowach podziękował artystom, nie zapominając o młodych muzykach z Minstrela. Wieczór zwieńczyła poprowadzona przez proboszcza parafii katedralnej ks. Marka Zawadzkiego modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II i wspólny śpiew Barki.

Krzysztof Stawicki

Zobacz zdjęcia z tego koncertu w naszej galerii!

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License